Friz STRACIŁ 57 milionów zł Akcje Ekipa Holding pikują po “rozpadzie” Ekipy

Kiedy inwestorowi na ekranie wyświetlą się informacje na temat właściwej spółki, musi w nią kliknąć, a następnie wpisać parametry zlecenia. Zgonie z porozumieniem BBInvest, znane również pod nazwą BBA i Beskidzkie Biuro Inwestycyjne, miałoby przejąć cały majątek Ekipy. Jeśli chcieliby zrobić to jako osobna spółka, musieliby przeprowadzić ofertę publiczną, co wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Friz, a dokładniej Karol Wiśniewski to jeden z najpopularniejszych polskich youtuberów.

By móc zrealizować swoje ambitne plany, spółka Ekipa SA (w trakcie zmiany na Ekipa Holding) rozpoczęła negocjacje z Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym (BBA), którego prezesem jest Łukasz Górski. Rozmowy doprowadziły do podpisania w lutym 2021 roku listu intencyjnego w sprawie połączenia, a następnie zawarcia porozumienia dotyczącego wstępnych warunków współpracy (tzw. Term Sheet). Uściślając, spółki postanowiły się połączyć, co ma nastąpić poprzez przejęcie, czyli przeniesienie całego majątku Ekipy (spółki przejmowanej) na BBInwest (spółkę przejmującą). Nie oznacza to jednak, że spółka Friza zostanie wchłonięta przez inny podmiot – prawdopodobnie będzie wprost przeciwnie. Zaskoczenia też nie powinno być w przypadki czwartkowego
komunikatu spółki, bowiem o planie przeprowadzenia skupu akcji własnych Ekipa
informowała już na pod koniec września. Wtedy również zadeklarowano kwotę 3
mln zł na zakupy akcji i maksymalnie 12-miesięczny okres trwania całego procesu.

Grupa popularnych youtuberów – Ekipa, oraz park rozrywki Energylandia ogłosiły współpracę. W ramach wspólnego projektu, na terenie Energylandii powstał rollercoaster Ekipy. Spółka powstała na potrzeby obsługi księgowej całej Grupy Kapitałowej. Celem spółki jest profesjonalizacja w obsłudze rachunkowej podmiotów z EKIPA Holding. Spółka powstała w celu przejęcia i dalszego rozwoju krakowskiej drużyny footballu amerykańskiego Kraków Kings. Jej celem jest promowanie i popularyzacja footballu amerykańskiego wśród społeczeństwa oraz budowanie marki w oparciu o drużynę.

Jak korzystnie nabyć akcje Friza? Wybierz odpowiedni rachunek inwestycyjny

To już dosłownie miesiąc, dwa-trzy maks. Wyceny teraz poszły do sądu, tak tylko z sądu przyjdą, ogłaszamy walne i Ekipa pojawi się na giełdzie. Wydaje mi się, że rynek żyje tym, że jest to grupa młodych osób, które się fajnie bawią. A oni tam wewnątrz naprawdę mają realne biznesy. Myślę, że będą chcieli to wszystko pokazać i rynek troszkę inaczej do nich podejdzie – mówił January Ciszewski, szef funduszu JR Holding, który ma 12% akcji Ekipa Holding.

  • Niezależnie od wybranego domu maklerskiego, sam zakup akcji Friza lub innej spółki jest bardzo prosty.
  • Wersow króluje na Instagramie, Friz na YouTube.
  • Do tego – jak pisał Bartosz Godziński z naTemat – sama Ekipa również się rozsypała.

Jedną z takich spółek jest właśnie Ekipa Holding SA, powiązana ze znanym youtuberem Frizem. Dlatego też, choć akcje Ekipy wydają się mieć duży potencjał wzrostu, to jednak zarazem są obarczone sporym ryzykiem inwestycyjnym. Miej na uwadze, że zakładając rachunek inwestycyjny, możesz zyskać dostęp nie tylko do GPW i NewConnect, ale również zagranicznych rynków akcji i obligacji, a także innych instrumentów finansowych. W XTB czy TMS Brokers, będziesz mógł handlować dodatkowo ETF-ami i kontraktami CFD, które pozwalają zarabiać m.in.

Polska wraca do łask inwestorów. Skąd się wziął powyborczy cud na giełdzie

Pierwsza “testowa” gra Ekipy została wydana kilka miesięcy temu. Sporo osób zadaje sobie pytanie, czy firma poradzi sobie po “rozejściu się” Ekipy. Problem zauważył też portal Business Insider, który wylicza, że od maja 2022 roku spółka straciła prawie połowę wartości. Gdy wchodziła na rynek NewConnect była wyceniana na 320 mln zł. Masz ochotę na zakup akcji spółki Ekipa Holding SA, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać?

Czołowy bank zapowiada wzrost akcji kredytowej w 2024 r. Kilkukrotnie powiększył zyski

Tyle też trzeba było płacić
za nie na początku bieżącego roku. To znaczy nie
Ekipy, ale Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego (BBI), z którą Ekipa się
połączyła i tzw. Oficjalnie jako Ekipa Holding,
spółka jest notowana na giełdzie od maja bieżącego roku. Jednak inwestorzy
o zamiarze wejścia na parkiet firmy popularnego youtubera wiedzieli
już od dłuższego czasu i podnosili kurs byłego BBI. Notowana na NewConnect spółka, której największym akcjonariuszem
jest Karol Friz Wiśniewski, ogłosiła regulamin skupu akcji własnych, na który zarezerwowała kilka
milionów złotych.

By móc kupić akcje spółki, z którą łączy się Ekipa, trzeba posiadać rachunek maklerski z dostępem do rynku NewConnect. Rynek ten jest prowadzony przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, w formule alternatywnego systemu obrotu. Notowane są na nim głównie małe i średnie rozwijające się firmy z różnych branż, w tym z gamingowej, nowych technologii i mediów elektronicznych. Wiele z nich charakteryzuje się dużym potencjałem wzrostu, ale zarazem większym ryzykiem inwestycyjnym niż np.

Do założenia rachunku w XTB może zachęcać również bardzo szeroka oferta. Broker daje dostęp łącznie do ponad instrumentów, pośród których są akcje notowane na GPW i giełdach zagranicznych, a także kontrakty CFD i fundusze ETF. Posiadając rachunek w XTB można inwestować m.in.

Przynależność do indeksów

Od momentu, w którym wiadomo, że ten zdecydował się wejść na giełdę, jest o tym naprawdę głośno. Zanim przejdziemy do tego jak kupić akcje Friza, warto wspomnieć nieco więcej o tym, czym ten się zajmuje. Niezależnie od wybranego domu maklerskiego, sam zakup akcji Friza lub innej spółki jest bardzo prosty. Wystarczy przelać pieniądze na rachunek inwestycyjny i złożyć zlecenie kupna określonej liczby akcji po wskazanej przez siebie cenie. Pamiętaj jednak, aby przed założeniem rachunku upewnić się, czy oferuje on możliwość handlu na akcjach Friza i Ekipy (czyli tak naprawdę Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego).

Obecnie ma 13 mln wyświetleń po pięciu dniach od publikacji. Robert Lewandowski czołowym influencerem w polskim internecie. Wersow króluje na Instagramie, Friz na YouTube.

Pojedyncze domy maklerskie oferują bowiem dostęp do rynku NewConnect, ale nie do wszystkich notowanych na nim akcji (przykładem jest tu XTB, przy czym akurat akcje Ekipy są w nim dostępne). Może zdarzyć się więc tak, że akurat nie będzie wśród nich walorów spółki, na której Ci zależy. Według spółki nie może być on większy od 6,87 zł za papier. Tyle akcje Ekipy kosztowały przy emisji połączeniowej.

Udało się przez połączenie z firmą Beskidzkie Biuro Inwestycyjne.

Spółka opierała swoją działalność na handlowym wykorzystaniu
zasięgów w social mediach grupy pod nazwą Ekipa, w skład której wchodzili m.in. Tacy influencerzy jak Friz, Mini Majk
czy Wersow. W
ostatnim czasie inwestorów zaniepokoiło oświadczenie Friza o rozpadzie składu
Ekipy. Giełdowy holding tworzą jednak także spółki zależne, zajmujące się
zarządzaniem wizerunkiem, markami odzieżowymi czy produkcją filmów. Jak ocenił dziennikarz naTemat, Ekipa od samego początku była też przede wszystkim maszynką do zarabiania pieniędzy (lub cytując znów ich piosenkę “3KIPA” – “Fabryką spełniania marzeń”).

W momencie, gdy znajomi Friza oczarowali inwestorów swoją wizją lodowej krainy, kapitalizacja skoczyła w lutym 2021 r. Do nawet 873 mln zł przy kursie 21,40 zł za akcję. Spółka świadczy usługi, które kieruje głównie do przedsiębiorców. Udziela wsparcia w procesie pozyskiwania finansowania, a także zajmuje się opracowywaniem badań rynkowych i analiz ekonomicznych. Na giełdzie coraz częściej decydują się inwestować młode osoby. W ten sposób chcą zdobyć doświadczenie i osiągnąć zysk.

close