BM Reflex: Podwyżki cen paliw na stacjach będą kontynuowane w przyszłym tygodniu Przez ISBnews

Ceny styczniowej serii kontraktów na ropę Brent powróciły w rejon 87 USD/bbl i ropa Brent jest o niecałe 2 USD/bbl droższa niż przed wybuchem wojny Izraela z Hamasem. Widać wyraźną redukcję premii za ryzyko geopolityczne, ale wojna trwa nadal. Bardzo prawdopodobna jest obecnie konsolidacja cen ropy naftowej w rejonie USD/bbl. Na krajowym rynku hurtowym wzrosty cen benzyn powoli wyhamowują, ale nadal jest miejsce do podwyżek hurtowych cen benzyn do 50 zł/m3.

 • Iran po raz kolejny wezwał do nałożenia embarga na dostawy ropy naftowej z krajów muzułmańskich do Izraela.
 • Izrael importuje około 0,3 mln bbl/d ropy naftowej, z tego głównymi dostawcami ropy są Kazachstan, Azerbejdżan, Gabon, Nigeria i Egipt.
 • Bardzo prawdopodobna jest obecnie konsolidacja cen ropy naftowej w rejonie USD/bbl.
 • Ceny autogazu wzrosły odpowiednio o 13 groszy na litrze, do poziomu 3,09 zł/l.
 • Eksport rosyjskich produktów naftowych rekordowy poziom 3 mln bbl/d (diesla 1,2 mln bbl/d) osiągnął w marcu tego roku.
 • Ceny styczniowej serii kontraktów na ropę Brent powróciły w rejon 87 USD/bbl i ropa Brent jest o niecałe 2 USD/bbl droższa niż przed wybuchem wojny Izraela z Hamasem.

W przypadku diesla natomiast nadal jest miejsce na wzrost cen w łącznej skali do 350 zł/m3. Sukcesywny wzrost cen powoduje, że różnice cen paliw na poszczególnych stacjach zmniejszają się.

BM Reflex: Podwyżki cen paliw na stacjach będą kontynuowane w przyszłym tygodniu

Eksport rosyjskiej ropy naftowej drogą morską wzrósł z kolei w październiku o 7,4% m/m do 3,53 mln bbl/d, czyli najwyższego poziomu od maja. To oznacza, że w ciągu ostatniego miesiąca ceny Pb95 wzrosły o 47 groszy na litrze, a diesla o 48 groszy na litrze. Ceny autogazu wzrosły odpowiednio o 13 groszy na litrze, do poziomu 3,09 zł/l. Iran po raz kolejny wezwał do nałożenia embarga na dostawy ropy naftowej z krajów muzułmańskich do Izraela. Izrael importuje około 0,3 mln bbl/d ropy naftowej, z tego głównymi dostawcami ropy są Kazachstan, Azerbejdżan, Gabon, Nigeria i Egipt.

 • To oznacza, że w ciągu ostatniego miesiąca ceny Pb95 wzrosły o 47 groszy na litrze, a diesla o 48 groszy na litrze.
 • Sukcesywny wzrost cen powoduje, że różnice cen paliw na poszczególnych stacjach zmniejszają się.
 • Zgodnie z prognozą, w ślad za wzrostem cen w hurcie, średnie ceny benzyny bezołowiowej Pb95 i oleju napędowego na stacjach przekroczyły w tym tygodniu poziom 6,5 zł/l.
 • Widać wyraźną redukcję premii za ryzyko geopolityczne, ale wojna trwa nadal.
 • Tymczasem widać już wyraźnie efekt wprowadzonego 21 września przez władze Rosji embarga na eksport produktów naftowych.
 • Eksport rosyjskiej ropy naftowej drogą morską wzrósł z kolei w październiku o 7,4% m/m do 3,53 mln bbl/d, czyli najwyższego poziomu od maja.

Zgodnie z prognozą, w ślad za wzrostem cen w hurcie, średnie ceny benzyny bezołowiowej Pb95 i oleju napędowego na stacjach przekroczyły w tym tygodniu poziom 6,5 zł/l. Tymczasem widać już wyraźnie efekt wprowadzonego 21 września przez władze Rosji embarga na eksport produktów naftowych. Eksport rosyjskich produktów naftowych rekordowy poziom 3 mln bbl/d (diesla 1,2 mln bbl/d) osiągnął w marcu tego roku. Ceny benzyny w przyszłym tygodniu mogą wzrosnąć do średniego poziomu 6,60, a oleju napędowego do poziomu 6,75 zł/l.

close